Czym są i jak działają igłofiltry?

Czym są i jak działają igłofiltry?

Wody gruntowe stanowią poważny problem podczas wykonywania różnego rodzaju prac. Niekiedy uniemożliwiają całkowite przeprowadzanie działań w wykopach. Z tego powodu przed rozpoczęciem inwestycji konieczne jest ich usunięcie. W tym celu wykorzystuje się rozbudowane instalacje, w skład których wchodzą m.in. igłofiltry. Jak działają takie elementy? Czym dokładnie są?

Czym są igłofiltry?

Igłofiltry to jeden z najważniejszych elementów systemów odwadniających. Przypominają one przewody o niewielkiej średnicy. Są umieszczane w gruncie na głębokości 4-6 metrów, w zależności od położenia wód gruntowych. Na końcu igłofiltrów znajduje się specjalny filtr z perforacją. Musi on zostać umieszczony poniżej docelowego poziomu wód gruntowych.

Igłofiltry do odwodnień gruntu najczęściej przygotowuje się z tworzyw sztucznych. Mają od 32 do 60 mm średnicy. Taka budowa i materiał pozwalają na uzyskanie wysokiej wydajności, a przy tym niewielkiej masy i możliwości zwijania igłofiltrów w trakcie ich przewożenia. To jeden z najnowszych sposobów na skuteczne odwodnienie gruntu.

Jak działają igłofiltry?

Igłofiltry służą do pozbywania się nadmiaru wód gruntowych. Odprowadzają je z kilku punktów jednocześnie. Pozwala to na uzyskanie dużej wydajności bez konieczności wykonywania rozległych wykopów. Zastosowanie specjalnych filtrów sprawia, że odpompowana woda nie zawiera piasku i innych osadów. Igłofiltry mogą działać przez cały okres realizacji prac, na bieżąco usuwając ciecz z wykopów. Są one stosowane m.in. w trakcie rozmieszczania instalacji pod ziemią.

Woda zasysana przez igłofiltry trafia do kolektorów ssących, a następnie jest odprowadzana specjalnym wężem we wskazane miejsce. Igłofiltry pełnią więc funkcję rurek, przez które zasysa się ciecz. Mogą być one stosowane wielokrotnie. Zwykle wykonuje się je z materiałów odpornych nie tylko na działanie wody, lecz także uszkodzenia mechaniczne, a nawet niektóre substancje chemiczne. Średnica igłofiltrów musi być dopasowana do wielkości pozostałych elementów wchodzących w skład systemu odwadniania gruntu.