Czym są rusztowania elewacyjne?

Czym są rusztowania elewacyjne?

Podczas wykonywania różnego rodzaju prac budowlanych, wykończeniowych oraz instalacyjnych i konserwacyjnych wykorzystywane są różnego rodzaju rusztowania. Znajdują one powszechne zastosowanie na zewnątrz i wewnątrz budynków, ułatwiając przeprowadzenie niezbędnych prac oraz gwarantując komfort i bezpieczeństwo pracowników. Wyjaśniamy, czym są rusztowania elewacyjne.

Co to jest rusztowanie elewacyjne?

Rusztowanie elewacyjne (rusztowanie fasadowe) to konstrukcja wznoszona na czas wykonania różnych robót budowlanych. Składa się ono z elementów, które po odpowiednim połączeniu stanowią bezpieczną i stabilną konstrukcję, dzięki której możliwe jest sprawne wykonywanie różnych prac na wysokości. Ten rodzaj rusztowań znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku wznoszenia kolejnych kondygnacji budynków, ale także podczas przeprowadzania prac wykończeniowych, remontowych, instalacyjnych i konserwacyjnych. Rusztowania elewacyjne stosowane są najczęściej na zewnątrz budynków; doskonale sprawdzają się w przypadku wznoszenia i remontów różnych budynków m.in. budynków wielokondygnacyjnych.

Jakie wyróżniamy rodzaje rusztowań elewacyjnych?

Rusztowania elewacyjne dzielimy na kilka rodzajów. Wyróżniamy:

  • rusztowania rurowo-złączkowe,
  • rusztowania modułowe,
  • rusztowania ramowe.

Różnią się one m.in. pod względem konstrukcji. Rusztowania rurowo-złączkowe i rusztowania modułowe cechuje skomplikowany i pracochłonny montaż, dlatego stopniowo zastępowane są przez funkcjonalne rusztowania ramowe. Składają się one z elementów tworzących ramę oraz pomostów komunikacyjnych, podestów i elementów burtowych. Montaż rusztowania ramowego jest zdecydowanie szybszy i mniej pracochłonny. Mocowane jest ono do elewacji budynku za pomocą kotw, które są dodatkowym elementem zabezpieczającym rusztowanie. Montaż rusztowania powinien odbywać się przez uprawnione ku temu osoby. Jest to kluczowe dla zapewniania bezpieczeństwa pracownikom, którzy korzystają z rusztowania oraz osób postronnych. Zajmujemy się sprzedażą, wynajmem i montażem rusztowań elewacyjnych. Oferujemy profesjonalne wsparcie doświadczonych specjalistów, którzy posiadają wymagane uprawnienia do wznoszenia konstrukcji rusztowań.