Rusztowanie jest narzędziem, bez którego wiele prac na wysokościach byłoby niemożliwych bądź znacznie utrudnionych. To ono umożliwia nam dostanie się na wyższe kondygnacje budynku szybko i wykonywanie prac na wysokościach bezpiecznie oraz stabilnie. Na rynku możemy znaleźć różne typy rusztowań, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także przeznaczeniem. Warto więc poznać rodzaje rusztowań oraz sposoby ich odpowiedniego stawiania.
Osoba odpowiedzialna za montaż
Prawidłowy montaż rusztowania jest niezwykle ważny, ponieważ to on gwarantuje stabilność konstrukcji oraz bezpieczeństwo osób korzystających z konstrukcji. Wbrew pozorom rusztowanie nie może być montowane przez każdą osobę. Monter rusztowania elewacyjnego musi posiadać bowiem stosowne uprawnienia. Można je uzyskać po ukończeniu 80 godzin szkolenia w odpowiednim ośrodku oraz po zaliczeniu egzaminu kwalifikacyjnego. Fachowiec, który posiada takie szkolenie, może więc przedłożyć certyfikat posiadanych uprawnień. Uprawnienia są wymagane w przypadku montażu każdego rusztowania metalowego. Monter podczas stawiania rusztowania wyposażony jest w środki ochrony indywidualnej, takie jak hełm, okulary czy też szelki bezpieczeństwa.
Podłoże do postawienia rusztowania
Rusztowanie może być montowane wyłącznie na podłożu wyprofilowanym oraz ustabilizowanym, które wyposażone jest w specjalny spadek do odpływu wód opadowych. Ważne jest, by rusztowanie elewacyjne stawiać na podłożu, którego pochylenie nie wynosi więcej niż 1%. Rusztowanie stawiane jest na specjalnie przygotowanych podkładach z drewna. Niedopuszczalne jest użycie podkładów uszkodzonych lub cegieł. Jeżeli rusztowanie stawiane jest na powierzchni pochyłej, nierówność musi zostać wyrównana pod każdą podstawą śrubową.
Przemieszczanie się po rusztowaniu
Podczas montażu rusztowania, monter musi ustawić je tak, by można było swobodnie przemieszczać się po konstrukcji. Dlatego też rusztowanie musi zostać wyposażone w drabinki oraz pomosty, które gwarantują bezpieczną pracę na różnych wysokościach. Warto mieć jednak na uwadze, że piony komunikacyjne muszą zostać zamontowane na odpowiedniej wysokości i nie przekraczać odległości 40 metrów.