Rusztowanie jest to tymczasowa konstrukcja służąca do zapewnienia bezpieczeństwa podczas wykonywania prac na wysokości takich jak na przykład wznoszenie, konserwacja, naprawa lub rozbiórka budynków. Składa się ono z pomostów umieszczonych na pionowych i poziomych słupach. Wykonane jest z metalu, czasami z drewna. Muszą być zapewnione wszelkie normy bezpieczeństwa. Komu warto kupić rusztowanie, a komu wynająć?
Plusy i minusy wynajmowania rusztowania
Wynajem rusztowań jest najlepszym rozwiązaniem dla niewielkich inwestycji. Dzierżawa jest znacznie tańsza niż zakup. Nie interesują nas koszty serwisowania i przechowania. Firmy wynajmujące oferują często kompleksową usługę, zaczynając od doradzenia, a kończąc na montażu i demontażu. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że montaż i demontaż mogą być obciążone dodatkowymi kosztami. Jak nasze prace remontowe zaczną się wydłużać, to każdy dzień wypożyczenia będzie nam generował koszty dodatkowe.
Plusy i minusy zakupu rusztowania
Posiadając własne rusztowanie nie musisz martwić się, że nie wyrobisz się w czasie z pracami. Zaraz po zakończeniu jednej pracy możesz rozpocząć następną, a po zakończeniu swojej inwestycji możesz sprzedać rusztowanie i odzyskać cześć kosztów. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla firm prowadzących własną działalność. Daje to wygodę i niezależność. Minusem zakupu jest konserwacja i naprawy rusztowania, które będą po Twojej stronie. I oczywiście musisz mieć miejsce do przechowywania takiego sprzętu.
Wynajem czy zakup
Przed podjęciem decyzji przemyśl jaki zakres prac będzie wykonywany i przez jak długi okres czasu będziesz korzystał z rusztowania. Typ konstrukcji i rozmiar z pewnością doradzi firma.