W jakich warunkach korzysta się z igłofiltrów?

W jakich warunkach korzysta się z igłofiltrów?

Wykonanie wykopów jest niezbędne do położenia różnych instalacji. Często zdarza się jednak, że warunki panujące poniżej powierzchni gruntu są dość trudne i nie pozwalają na swobodne przeprowadzanie prac. Wówczas konieczne jest zastosowanie igłofiltrów. Czym są takie elementy i w jakich okolicznościach znajdują swoje zastosowanie? Jak dobrać odpowiedni wariant do swoich potrzeb?

Do czego służą igłofiltry?

Igłofiltry to specjalne, elastyczne węże, które z wykorzystaniem pompy odprowadzają wodę z wykopów. Pozwalają na szybkie pozbycie się cieczy i umożliwiają przeprowadzanie prac w wykopach. Budowa igłofiltrów różni się w zależności od miejsca, w którym są wykorzystywane. Z tego powodu przed wyborem odpowiedniego modelu warto skupić się na tym, gdzie będzie on używany. Na rynku znaleźć można warianty o innej grubości, długości czy materiałów, z którego zostały wykonane.

Głębokość igłofiltrów a ich długość

Igłofiltry mogą być umieszczone na głębokości od 4 do nawet 6 m. Ich długość jest dobierana do poziomu wód gruntowych na danym terenie. Przed rozpoczęciem prac zwykle wykonuje się więc szczegółowe pomiary. Pozwalają one określić, czy na konkretnym obszarze woda znajduje się powyżej poziomu, do którego mają sięgać wykopy. Na ogół uznaje się, że końcówka igłofiltrów powinna zostać umieszczona na głębokości co najmniej 1-2 m większej niż ta, na której znajdują się pracownicy.

Igłofiltry a zanieczyszczona woda

Igłofiltry na samym końcu mają specjalny filtr, który pozwala na zatrzymywanie zanieczyszczeń i odpompowywanie samej wody. Pomimo małej średnicy przewodów, wynoszącej około 32 mm, są to więc urządzenia bardzo wydajne. Sprawdzą się one nawet tam, gdzie w wodzie gruntowej jest zawieszony drobny pył. Igłofiltry dostępne w naszej ofercie są bowiem zaprojektowane w taki sposób, by pozostawały w pełni drożne nawet w sytuacji, kiedy w wodzie znaleźć można liczne zabrudzenia.

Z igłofiltrów można korzystać w zasadzie zawsze, gdy konieczne jest wykonanie wykopu i położenie instalacji poniżej poziomu wód gruntowych.